26.11.2011 9:18:35
Obstojí švédský sociální model v ekonomické krizi?
Švédský úspěch po dlouhou dobu nedával spát celé Evropě. Švédsko dosahovalo značného ekonomického růstu, vykazovalo nízkou míru nezaměstnanosti a zdravotní a vzdělávací systém země byl široce obdivován. Nedostatky švédského modelu jsou ale stále patr
Na začátku byl hospodářský růst
Počátky švédského sociálního modelu byly ovlivněny velkou hospodářskou krizí, kdy bylo hlavním cílem dosáhnout plné zaměstnanosti. Jasné kontury ale dostal v období po druhé světové válce, které přineslo značný ekonomický růst. Ve světle společenských změn, urbanizace a modernizace, které se udály na přelomu 60. a 70. let, došlo následně k jeho strukturálním změnám. S jejich následky se Švédové potýkají dodnes, neboť transformace systému si vyžádala značný růst veřejných výdajů a daní.
A právě vysoká míra zdanění je smrtelná pro malé a střední podniky. V rámci zemí OECD se dnes Švédsko řadí mezi země s nejnižším počtem osob samostatně výdělečně činných. Naopak až 30 % zaměstnanců pracuje ve veřejném sektoru. Pro srovnání je to až dvakrát tolik než například v Německu. Švédsko se tak potýká se zbytečně silným veřejným sektorem a vysokou mírou nezaměstnanosti zejména mezi mladými lidmi a imigranty.
Ekonomická krize švédský systém prověří
Nejlepší roky švédského ekonomického růstu jsou dnes minulostí. Současný ekonomický vývoj spíše zpochybňuje univerzálnost a úspěšnost švédského modelu – byl sice úspěšný v době ekonomické prosperity, ale teprve čas ukáže, zda se umí přizpůsobit i novým podmínkám. I když má stále mnoho obdivovatelů, jen těžko ho lze bez výhrad následovat a aplikovat v jiných zemí. To platí i pro Českou republiku. Přesto se z něj můžeme poučit a konfrontovat s ním změny, kterými v současnosti prochází náš vlastní sociální systém.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout